Czy rower szosowy to dobry wybór?
Pewnie każdy z nas nie raz zastanawiał się jaki rower będzie dla niego najlepszym wyborem. Na rynku znajdziemy różne rowery używane w różnych celach: do jazdy po mieście - tzw. holendry, do jazdy po lesie i górach - tzw. krossy i górskie, do dłuższych wędrówek - trekingowe, aż po klasyczny sportowy typ, czyli rowery szosowe - do szybkiej jazdy po gładkiej, utwardzonej nawierzchni. Właśnie na tym ostatnim się skupimy.
Kolarzówka dla każdego?
Pytanie: „czy taki stricte sportowy rower jest odpowiedni dla mnie?” zapewne zadawało sobie wielu zawodowych kolarzy, przed rozpoczęciem swej kariery, jednak by jeździć na tych wyjątkowych dwuśladach, nie musimy brać udziału w żadnych zawodach, wielu rowerzystów wybiera ten rodzaj rowerów z wewnętrznej fascynacji tymi maszynami. Nie każdy to czuje, jednak jeśli kiedykolwiek na widok szosówki oczy ci się zaświeciły a serce zabiło jakby mocniej, to wiesz co mam na myśli. Jeśli jednak nigdy tego nie czułeś to może spróbuj się przejechać na tym specjalnym bicyklu, a może trafisz do grona szczęśliwców zakochanych w tych wyścigówkach.
Na rynku znajdziemy wiele różnych modeli kolarzówek. W wyborze „tej idealnej” powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na własne preferencje, na to jak często będziemy chcieli jeździć, po jakich drogach i to, jaki mamy budżet. Wiadomo, że każdy ma swoje oczekiwania - jedni będą chcieli pokonywać dziesiątki kilometrów szosy dziennie, inni kilka/kilkanaście w weekend, a jeszcze inni marzą, by sprawnie i szybko poruszać się po mieście. Pamiętajmy, iż dzisiejsi producenci szosówek proponują nam różne rozwiązania. Są nawet takie do jazdy po szutrze i nierównej nawierzchni.
Jak wybrać najlepszy rower szosowy dla siebie?
Na szczególną uwagę zasługuje kwestia, z jakiego materiału powinien być wykonany dany rower https://www.goride.pl/rowery-szosowe. Najpopularniejsze i najbardziej polecane rodzaje tworzyw, z których wykonane są ramy i widelce to aluminium oraz karbon. Aluminium na pewno jest tańsze i odpowiednie dla początkujących kolarzy, włókno węglowe jest wytrzymalsze, lżejsze, a przede wszystkim pochłania drgania powstające na nierównościach. Jego jedyną wadą jest to, że cena roweru z takiego materiału odstrasza wielu potencjalnych kolarzy.
Gdy już podejmiesz decyzję, jaki rodzaj będzie najbardziej tobie odpowiadał, musisz dobrać odpowiedni rozmiar roweru. Jak to zrobić? Najpierw zmierz długość swojej nogi po wewnętrznej stronie od wysokości kroku do śródstopia. Otrzymany wynik pomnóż przez 0,67, a następnie podziel przez 2,54. Wynik otrzymasz w calach - odpowiada on rozmiarowi dopasowanemu dla nas w tabeli producentów rowerów szosowych.
Przy finalnym wyborze, warto pamiętać o tym że jeśli chcemy sprzęt, który naprawdę ma się sprawdzić i odpowiadać naszym wymogom, to powinniśmy wybrać najdroższą opcję, na którą nas stać.